19. - 20. 7. 2007 European Open Gelsenkirchen - Německo

Aneb když slunce nesvítí a smůla se lepí na paty.

Již potřetí jsem se zúčastnila tohoto pěkného a prestižního závodu. Městečko Gelsenkirchen je z Prahy vzdálené cca 700 km, takže jsme vyjížděli již v pátek ve dvě hodiny ráno. Na místo jsme přijeli před jedenáctou. Pořadatelé nám určili místo na části louky, kde k mému překvapení již byla asi polovina českých závodníků. Nejprve jsme v rychlosti postavili stan, jelikož místa opravdu nebylo mnoho. Pak jsme se šli zaprezentovat, což znamenalo vyčkat více než hodinovou frontu a museli jsme mít s sebou psy. Minulý rok v Itálii byla prezence rozdělená podle čísel, letos měli pořadatelé sice rozdělené funkce (kontrola čipu, odevzdání VP, vydání čísel, trička, označení obojku psa) ale každou funkci vykonával pouze jeden člověk, takže mu prošli rukama všichni závodníci a jakmile se řešil nějaký problém brzdilo to celou frontu.
Mezitím jsme si zamluvili čas na trénink. K tréninku byly určeny pouze dva parkury a nebyla nijak rozdělena kategorie psů. Za trénink se platilo 1 euro za minutu, nezáleželo pro kolik týmů. Bylo však třeba si upravovat výšku překážek a čas nebyl odměřován přesně. Využili jsme tedy možnosti a domlouvali si trénink většinou pro více psů stejné kategorie. My jsme šli trénovat tři z kategorie small na 8 minut. Vzhledem k tomu, že jsme museli snižovat překážky a ještě nám neodměřili čas přesně, domluvili jsme si nastavení času, ikdyž až po půl hodině, mezitím měla zamluvený parkur jiná skupinka.
V pátek večer se konalo slavnostní zahájení, na které nastoupily všechny státy. Proslov nebylo příliš dobře slyšet a představení s vlajkami bylo možná zbytečně dlouhé. Byli představeni rozhodčí a pak se všichni zase rozešli.

 
Dále následovala večeře, kterou bylo třeba si zaplatit, za 10 euro na osobu mi přišla na zdejší poměry celkem levná. V restauraci byl klasický bufet, jen škoda, že většina jídla byla studená, např. i řízky. Netuším kolik lidí si chodilo pro jídlo, ale většinou bylo vše velmi rychle rozebrané.

V sobotu v osm hodin byly první prohlídky. Běhalo se na čtyřech parkurech. Large měli svůj agility a jumping, small a medium se taktéž střídali na agility a jumpingu. První běh pro small byl jumping. Se Sisi jsem běžela první z našich sedmi týmů. Celý běh byl bez chybičky a velmi rychlý, bohužel jsme se nešťastně diskvalifikovali na poslední skokové překážce. Z našich se nejlépe dařilo Martině Konečné - 11. místo, Veronice Krčmářové - 12. místo, Monika Šaling 23. místo, Jitka Lebedová 34. místo,  Gabriela Hroteková 63. místo (1 chyba). Dana Sedláková DIS. Běh vyhrál o více než vteřinu Daniel Schröder s Chipem (šeltie). Startovalo 150 týmů.

Druhý běh pro small byl agility. Se Sisi jsme běželi opět první z Čechů, tentokrát to však nehrálo vůbec žádnou roli. Jelikož do finále postupují tři nejlepší týmy z každé země, nestačilo by ani být první z našich. Jediná možnost byla, umístit se celkově do 5 místa (prvních 5 z každého běhu mělo zajištěno start ve finále). Soustředila jsem tedy všechny síly k této možnosti. Být do pátého místa... Zaběhli jsme opravdu velmi rychle, bohužel jsem však neuhlídala dvě zóny. I přesto mě výsledky později velmi potěšily. Nebýt těch zón byli bychom opravdu pátí ! a pouze o jednu setinu. Na kdyby se ale samozřejmě nehraje a tak jsme se umístili na 85. místě a  finále se nezúčastnili. Ostatní české týmy v agility small: Monika Šaling 14., Veronika Krčmářová 21., Dana Sedláková 56. (1 chyba), Jitka Lebedová 59. (1 chyba), Martina Konečná 70. (1 odmítnutí), Gábina Hroteková 94. místo (1 chyba, 1 odmítnutí).

Medium jsem bohužel neviděla běžet ani jeden běh. V agility se krásně umístila Eva Šulcová - na 3. místě. Dále pak Olga Edrová 21., Jana Frydrychová 57. (1 chyba), Míša Motyčková 58. (1 chyba), Eva Lačňáková 62. (1 chyba), Radovan Liška 71. (1 odmítnutí), Adriana Slezáková DIS, Nikola Schovancová nestartovala (onemocnění psa). Celkem 158 týmů.
V jumpingu z našich opět nejlépe Eva Šulcová - 9. místo, dále Radovan Liška 22., Adriana Slezáková 23.,  Jana Frydrychová 34., Eva Lačňáková 39., Olga Edrová 97. (1 chyba), Míša Motyčková DIS

Naši large běželi jako první běh agility, moc hezky zaběhl Martin Nehyba (7. místo) a Lucka Konečná 22. místo. Ostatní již s chybami - Veronika Vargová 63. místo (1 chyba), Antonín Diviš 64. místo (1 chyba), 67. místo Jan Smoček a Gondor (1 odmítnutí), 82. Marcela Čápková (2 chyby), 99. Barbora Lerová (2 odmítnutí), 116 Martina Klimešová (2 chyby, 1 odmítnutí), 125 Iva Kremláčková (2 chyby, 1 odmítnutí), bez pořadí Tereza Otýpková (5 chyb a 1 odmítnutí), Martina Kučerová,  Ljuba Řezníčková, Radovan Liška, Jan Smoček s Rohanem a Olga Edrová DIS

Následoval jumping large: nejlépe zaběhl Jan Smoček s Gondorem - 14. místo, Martin Nehyba 67. (1 chyba), Jan Smoček a Rohan 95. (1 chyba), Tonda Diviš 97. (1 chyba), Marcela Čápková 128. (2 chyby), Martina Klimešová s Bárou 138. (2 chyby), Iva Kremláčková 169 (3 chyby). Ostatní DIS (Kučerová, Řezníčková, Konečná, Vargová, Liška, Edrová, Otýpková, Lerlová). U tohoto běhu je určitě třeba zmínit diskvalifikaci Lucky Konečné. Údajně byla diskvalifikovaná za to, že vyběhla dříve než rozhodčí pískla. Poněkud zvláštní na tom je, že rozhodčí ukázala diskvalifikaci až po překonání části parkuru a ne okamžitě. V neděli jsme však byli svědky toho, že se totéž stalo dvěma týmům v družstvech medium a byl jim udělen nový běh. Šlo totiž o to, že u startu stáli pořadatelé a ti na start posílali bez ohledu na rozhodčí, což by nemělo být. Je obrovská škoda, že Lucce v sobotu taky někdo nedomluvil náhradní běh.

Do finále postupovali z českých týmů: Veronika Krčmářová, Monika Šaling a Martina Konečná ve small, Eva Šulcová, Jana Frydrychová a Olga Edrová v medium a Jan Smoček s Gondorem, Martin Nehyba a Antonín Diviš z large.

Celý víkend bylo, řekněme aprílové počasí. Chvilkami svítilo sluníčko a mezitím foukal vítr a byly deštivé přeháňky. Většinou se běhalo pořád, když lilo hodně, běhy se na chvilku přerušily. Žádná přeháňka netrvala dlouho ale i přes to to bylo na parkuru dost znát, hlavně v neděli.

Vrátím se ale k sobotnímu finále, které bylo taktéž doprovázeno přeháňkami.
Jako první běžela kategorie medium, kde se do finále kvalifikovalo 68 týmů. Eva Šulcová se umístila na krásném 4. místě (před ní dvě border collie z Ruska), Olga Edrová 13. místo, Jana Frydrychová bohužel odmítnutí na slalomu a 32. místo.

Jako další přišli na start kategorie small, kterým však byl postaven jiný parkur. Celkem se kvalifikovalo 65 týmů. Nejlépe se umístila Veronika Krčmářová na 10. místě, dále pak Monika Marková 13. místo a Martina Konečná s dvěma chybami až 45. místo.

Jako poslední běželi finále large. Kvalifikovalo se 81 týmů. Nejlépe zaběhl Jan Smoček s Gondorem - 19. místo, Martin Nehyba i Tonda Diviš bohužel DIS.

I v sobotu následovala večeře - bufet, pro ty, kteří si jí objednali. Nezačínala však v půl osmé, jak bylo plánované ale až po doběhu posledního týmu.

V neděli ráno byly postaveny nové parkury. Small a medium běhali na parkurech, kde byli v sobotu large a naopak large dostali méně zničené parkury po malých psech. V osm hodiny prohlížely první skupiny, o hodinu později již naše družstvo small parkur agility. Narozdíl od českých parkurů se na EO velmi často používal trojskok. Small ho měli v sobotním jumpingu a nyní v nedělním agility družstev. Startovní listina byla vytvořena pro všechny družstva M/S bez ohledu na kategorii, jelikož družstva mohly být i smíšená. Na parkuru agility odběhali všichni small a poté všichni medium podle pořadí družstev, stejně tak jumping ale tam začínali medium. Velké překvapení nás čekalo před prohlídkou, kdy jsme zjistili, že bylo vyznačeno, které týmy jsou small a které medium a z 10 družstev, která před námi měla startovat bylo jen 8 týmů small. Někteří tedy museli rychle vyřešit, že mají psa až u stanů... Vzhledem k tomu, že bylo možno měnit pořadí ve družstvu, zvolila jsem si se Sisi poslední místo. První startovala Gábina Hroteková a odběhla čistě. Po ní Veronika Krčmářová, bohužel dvě zóny. Dále pak Dana Sedláková a taktéž čistě. Počítali se tři nejlepší výsledky (podle umístění nikoliv klasický součet družstev) a tak bylo potřeba zaběhnout co nejlépe. Odběhli jsme celý parkur a měla jsem z  něj moc dobrý pocit, čas by byl určitě skvělý, nikde žádné zaváhání, jen jsem si nebyla jistá, jestli nemáme chybu za houpačku. Doběhla jsem k družstvu a sklidila obrovskou sprchu: "seš disklá". V tu chvíli jsem vůbec nechápala, co se mohlo stát. Sísa proskočila kruh mimo. Nutno podotknout, že na tomto parkuru byl ten nejošklivější kruh, s obrovským rámem. I přesto mě to velmi šokovalo, nikdy, opravdu nikdy se mi to na závodech nestalo...(a posledních pár let ani na tréninku)

Druhý běh, který nás v neděli čekal byl jumping. Krátce před naší prohlídkou opět přišla silná přeháňka. Šli jsme na prohlídku a musím říct, že mi z toho nebylo příliš dobře. Parkur byl velmi rozbahněný, i v kopačkách mi to hodně klouzalo. Měla jsem strach, že někde upadnu. Zase 8 týmů a byli jsme na startu. Prví opět Gábina, bohužel dvě laťky. Pak Veronika a Dana, obě bez chyby. Nějak jsem podvědomě tušila, že to nebude dobré a taky nebylo. Oblouk, kde musí člověk být, pak dlouhý rovný tunel a po něm dvě skokovky vedle sebe. Bohužel, únava i bahno udělalo své a Sísa vyběhla z tunelu přede mnou, ukázala jsem jí první skokovku, zamířila na ní a na poslední chvíli si to rozmyslela a skočila druhou. No což, co se dá dělat. Dokončili jsme pakrur a se zklamáním šli balit stan. Zrovna chvilku nepršelo, tak byla šance ho bez deště složit. Povedlo se. Když jsme ho cpali do obalu, opět začínalo krápat. Skoro bych napsala, že je to jediné co se mi za víkend povedlo. Ale ne, není to tak. Sísa běhala moc hezky, měla obrovskou chuť i rychlost a jsem za to ráda. Pořád mě hřeje ten sobotní agility se skvělým časem. Lepší než být čistá a na 20. místě. Byla to prostě smůla, snad nás do MR a MS opustí. Doufám.

Co se týče výsledků, družstev small/medium bylo celkem 82. V agility se naše družstvo umístilo na 11. místě. Small 2 - 26. místo, medium mix 36. místo, medium 1 - 50. místo
V jumpingu se naše družstvo umístilo na 16 místě. Medium mix 31. místo, medium 1 - 56. místo - Eva Lačňáková po zranění psa bohužel nestartovala, small 2 - 71. místo.
Celkově small 1 - 10. místo, medium mix 33. místo, small 2 - 47. místo, medium 1 - 52. místo.

V large se soutěže družstev účastnilo 89 družstev. Všechna naše družstva absolvovala nejdříve jumping: 21. místo large 3, 36. místo large 1, 49. místo large 2, 67. místo large 4. Dále pak agility: krásné 4. místo large 1, 8. místo large 2, 15. místo large 3, 56. místo large 4.
V celkovém součtu pak: 10. místo large 3, 11. místo large 1, 18. místo large 2, 67. místo large 4

Složení družstev:
large 1: Smoček Rohan, Liška, Edrová, Nehyba
large 2: Smoček Gondor, Konečná, Otýpková, Lerlová
large 3: Klimešová, Řezníčková, Vargová, Kremláčková
large 4: Kučerová, Diviš, Čápková

medium 1: Edrová, Liška, Šulcová, Motyčková
medium mix: Frydrychová, Slezáková, Šulcová, Schovancová (nestartovala)

small 1: Mandová, Hroteková, Sedláková, Krčmářová
small 2: Lebedová, Šaling, Konečná

Co říci závěrem? Musím napsat, že mě zklamali němečtí pořadatelé. Skoro by se tenhle závod dal nazvat rýžováním zlata. Muselo se platit za WC, katalogy jsme nedostali, bylo  možno koupit za 3 eura, ale narazila jsem na něj náhodou a to v sobotu večer, sprchy se platily a navíc jich bylo velmi málo. Za stany se platilo. Výsledky trvaly dost dlouho a byly umístěny v úzké uličce na odlehlé straně restaurace. A do toho všeho ten déšť... (jediné vylepšení proti loňsku, že každý opět dostal jedno tričko s logem závodu - vloni trička nebyla)
Naštěstí jsme s sebou dostali od sponzora dva velké stany, které alespoň některým sloužili k uložení psů v relativní blízkosti parkurů.

Vzhledem k rodinným povinnostem a daleké cestě domů jsem se nemohla účastnit slavnostního vyhlášení. Ale o EO určitě ještě bude napsáno hodně článků.

Z louky, kde jsme celý víkend stáli jsme neodjížděli první (ikdyž určitě mezi prvními). Z louky vedla jen jedna cesta a před námi tam v bahně zapadl karavan. My jsme s "malým" autem projeli. Nevím jak ostatní po nás, ale opravdu jsem jim to nezáviděla.